Odporność psychiczna oraz fizyczna są ze sobą ściśle powiązane. Jedna wpływa na drugą. Okazuje się, że dużą rolę w naszym samopoczuciu psychicznym, zdolności radzenia sobie ze stresem, zdolnościach poznawczych, procesach uwagi i skupienia się odgrywa…sposób odżywiania się.
Z czasem nauka zaczęła dostarczać dowodów na to, że bakterie jelitowe wpływają na sprawność psychiczną. Związek między układem trawiennym a zdrowiem psychicznym został formalnie uznany w latach 70. XX wieku i jest obszarem coraz większej liczby badań. Istnieją nawet dowody na to, że włączenie określonych pokarmów do codziennych posiłków może zmniejszyć objawy depresji, a także inne objawy związane ze złym zdrowiem psychicznym. Od bardziej powszechnych stanów emocjonalnych, takich jak lęk, zmęczenie i bezsenność, po cięższe zaburzenia psychiczne, takie jak choroba Alzheimera, czy schizofrenia, nasz sposób żywienia odgrywa ogromną rolę w nasileniu objawów, a nawet w rozwoju choroby.
Wykorzystywanie stylu żywienia w terapii zaburzeń psychicznych jest podstawową metodą stosowaną w psychiatrii żywieniowej (nutripsychiatrii).
Zastanów się przez chwilę: pomimo tego, że stanowi zaledwie 2% masy naszego ciała, mózg zużywa 20% wszystkiego, co jemy. To naprawdę zdumiewające! A jednak rzadko zadajemy sobie pytanie, czym powinniśmy karmić nasz mózg. Tymczasem to na niego pierwszego wpłynie to, czym się żywimy.
Czy myślisz o swoim mózgu wybierając posiłek?
Jeśli chcesz dowiedzieć się:
✅ co dzieje się w organizmie pod wpływem stresu,
✅ do czego może prowadzić chroniczny stres,
✅ jak stres wpływa na nasz apetyt,
✅ o co szczególnie zadbać w sposobie odżywiania,
to od razu pobierz Poradnik wpisując swoje dane w pop-upie na stronie głównej lub wyślij do mnie maila na adres kontakt@martajagodzinska.pl