Obserwuję sobie coraz uważniej to, co dzieje się w Polsce i na świecie w biznesie, polityce, czy nawet w kręgach osób, które znam….i dochodzę do wniosku, że uczciwość w dzisiejszych czasach występuje niezwykle rzadko. Jesteśmy bez przerwy kuszeni pięknymi „opakowaniami”, czy to produktów, czy ludzi. W dzisiejszych czasach dosłownie wszystko można sprzedać, kwestia tylko odpowiedniego marketingu. Dajemy się więc zwieść obietnicom bez pokrycia, po których zidentyfikowaniu pozostaje nam niesmak, rozczarowanie i poczucie bycia zawiedzionym. To i tak w najlepszym wypadku.
Moim zdaniem sukces osiągnięty poprzez nieuczciwe zachowanie, nie jest prawdziwym sukcesem. Zresztą pewnie znasz powiedzenie, że „kłamstwo ma krótkie nogi”. Prawda zawsze wyjdzie na jaw i działa na niekorzyść osoby nieuczciwej.
Co oznacza uczciwość?
Według definicji, którą możesz znaleźć w Wikipedii „Uczciwość, prawość – to cecha ludzka, polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa oraz przestrzeganiu reguł społecznych (uznanych norm moralnych), nawet gdy inni tego nie widzą lub nie oczekują”.
Uczciwość jest jedną z wartości, którą szczególnie cenię. Ten moment, gdy rano mogę spojrzeć w swoje odbicie w lustrze i nie czuję zażenowania wobec tego, jak postąpiłam wobec siebie i innych poprzedniego dnia, jest dla mnie wyjątkową chwilą. Moje sumienie jest wówczas spokojne, a serce otula błogość.
Chcę zwrócić Twoją uwagę, że napisałam o uczciwości również wobec siebie samej. Co tu mam na myśli? Jeśli deklarujesz, że coś jest dla Ciebie ważne i masz swoje wewnętrzne przyzwolenie na to, a później w działaniu postępujesz inaczej, to brakuje tu spójności, brakuje zgodności tego, co myślisz, mówisz i naprawdę poświadczasz swoimi czynami.
Dlaczego warto dbać o bycie uczciwą?
Uczciwość wobec siebie Nathaniel Branden, psycholog i autor książki „6 filarów poczucia własnej wartości” traktuje jako istotny składnik poczucia własnej wartości. Określa ją jako prawość. Mówimy o niej wtedy, gdy postępowanie jest zgodne z wyznawanymi przez nas wartościami, sądami, standardami i przekonaniami.
W sytuacji, gdy nasze zachowanie pozostaje w konflikcie z tym, co myślimy i deklarujemy, działamy na swoją niekorzyść. Wówczas tracimy twarz przed sobą samym, zaufanie i dobre zdanie o sobie. Konsekwencją tego może być utrata zaufania do siebie i obniżenie samooceny. Oczywiście, jeśli dodatkowo świadkiem naszej niespójności są inne osoby, tracimy także i w ich oczach.
Trudno jest utrzymać dobre zdanie o sobie i szacunek, jeśli postępuje się nie uczciwie.
Przejawy nieuczciwości
Podam Ci kilka powszechnych przejawów nieuczciwości, np.: podbieranie materiałów biurowych z firmy na użytek prywatny; korzystanie z telefonu służbowego do celów osobistych; tak mocne inspirowanie się czyjąś treścią, że dokonywanie plagiatu podpisanego własnym imieniem i nazwiskiem; przedstawianie pomysłów innych osób jako własne; nie płacenie ludziom za pracę, którą wykonali; przedstawianie informacji o sobie np. w CV, czy na rozmowie rekrutacyjnej, które mijają się z prawdą; mówienie o swoich produktach, czy usługach w sposób mocno podkolorowany.
To wszystko pozorne „błahostki”, tylko pomyśl sobie, jakie mogą być konsekwencje, gdy ktoś to odkryje. Wiarygodność człowieka zostaje drastycznie nadszarpnięta, a odbudowanie wizerunku może zająć długie lata. Warto?
Jeśli więc chcesz dbać o poczucie własnej wartości, być postrzeganą jako osoba, której można zaufać, wzbudzająca szacunek, ciesząca się autorytetem – dbaj o spójność wewnętrzną i uczciwość wobec innych.
Jeśli chcesz porozmawiać na temat swojego rozwoju, to zapisz się na konsultację wstępną.
Zapraszam Cię do kontaktu
Marta Jagodzińska
Konsultant HR, Coach ICF PCC, Psycholog
tel. +48 600 245 200
e-mail: kontakt@martajagodzinska.pl
Na mocy Ustawy o prawie autorskim, Art. 115.
1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Wszystkie materiały na tej stronie, w tym zdjęcia są chronione prawami autorskimi.
One thought on “Uczciwość drogą do wewnętrznego spokoju”
Marta, fajnie, że napisałaś o uczciwości w biznesie. Ważny temat. Faktycznie dużo teraz w firmach kolorowych obrazków i atrakcyjnych wizji, za którymi kryje się zgoła inna rzeczywistość. W ludziach dużo nastawienia na autopromocję, ale mało realnie podejmowanych działań, które potwierdziły by deklaracje słowne. Uczciwość wobec innych to jedno. Interesujące jest też zagadnienie uczciwości wobec siebie. Ciekawe, czy a jeśli tak to jaka jest zależność między jednym a drugim :) Pozdrawiam!
Comments are closed.